2. - 5.7.2005 Zahrada (Náměšť na Hané)

 

        Letošní Zahrada měla být pro kapelu pohodovou záležitostí - jen jedno vystoupení v pondělí 4.7. (samozřejmě kromě Radka, který si odehrál své i s rodnými Pouty), žádný soutěžní stres - a tedy příležitost k zážitkové terapii, pokojné konzumaci atd. Očekávání se v podstatě naplnilo. Vytržením z festivalové siesty bylo sobotní zranění Radkovy nohy. Po vystoupení kapely Pouta na radnici si přivodil nadstandardní výron v kotníku (zdá se, že naplno šlápl do díry po Krtkovi :-))) a byv ošetřen v olomoucké nemocnici, pohyboval se nadále pouze za asistence statného ošetřovatele. Pro koncerty to znamenalo stylizovat se do polohy sedících věhlasných tramp folkových bardů. Nesporným pozitivem je jistě garantované zabezpečení přísunu tekutého chleba k lůžku po celou dobu rekonvalescence. Kdo někdy chodil o berlích na delší vzdálenosti, ví proč se Radkovým dlaním do hospody prozatím nechce. Koncertování Krfe ani Pout by však nemělo být ohroženo.

        Hraní na Kapličce bylo opět super. Je pravdou, že v poslední době se ...grassové kapely z dramaturgie Juppových festivalů a obecně i multižánrových akcí spíše vytrácejí, těžko říct, zda je to nezájmem publika, dramaturgů nebo nedostatkem akceschopných kapel v žánru, BG Kaplička je každopádně  jednou z čestných výjimek. Počasí se letos podařilo a aktéři ze sebe vymačkali, co se dalo. Klobouk dolů před kolegy (nebo konkurencí ? :-))) zejména BG Bazar a Blue Gate hrají a zpívají výborně a je znát, že na sobě neustále pracují. Pracujeme na sobě samozřejmě i my, pohříchu naše úsilí se zpravidla napírá směrem zcela jiným, než k procvičování učiva hudebního...

        Věcně vzato se o pohodu na Kapličce z velké míry zasloužil i výkon zvukařského týmu Honzy Friedla (zvuk byl na Kapličce perfektní po celý festival na pódiu i v hledišti). Samozřejmě děkujeme i obecenstvu, bylo vynikající a všechny aktéry vydatně a v tom hicu obdivuhodně podporovalo. To se to pak hraje :-)))

 

FOTO 1,2: Mistr relaxuje v amfiteátru, BG jam "Na Bělehrad"

   

FOTO 3,4: MK s milým hostem Ajkou Troníčkovou - okénko Eagles & Horses,

invalida po uměleckém výkonu hodnocen Ajkou a mistrem zvuku Honzou Friedlem

   

        Zahrada jako taková jakoby z dramaturgického hlediska trochu přešlapovala na místě. Dávno nejde o pouhý FC festival a snad je jen otázkou času, kdy v ní ono "FC" - jako žánr - bude pouze jedním z rovnocenně zastoupených (nyní je stále evidentně dominantní). Pokud to bude ke spokojenosti publika, nic proti. Budeme-li však brát výsledky letošního Krtka jako vox populi, pak folk, tedy spíše to, co si pod ním v Čechách představujeme, je stále ve středu zájmu zahradního publika. Vítězům gratulujeme. Výsledky zde.

        Jednou z cest do budoucna by mohlo být samovolné splývání žánrů po vzoru stále lepší liberecké partičky Jarret (obě vystoupení Jarretů byla výborná a skutečně jde o muziku, která už žánr šíří přerostla a kvalitou se zařadila na jeho špičku) , případně jejího nedělního "předskokana" - tady jde o nadsázku - Jakub Noha Bandu. Úterní recitál zmíněných formací na Kapličce (o zvuku viz výše) byl díky tragickému počasí v závěru festivalu trochu nedoceněným bonbónkem.

        Z organizačního hlediska šlo o zahradní standard. Patrně bylo trochu míň diváků než v minulých letech, zdálo  se alespoň, že areál nebyl tak přecpaný a byla jaksi uvolněnější atmosféra. I dramaturgie se přizpůsobila a kapely dostávaly, alespoň z pohledu publika, více prostoru. Počasí si se Zahradou zahrálo trochu krutou hru, po dešti na předzahradách a nádherné sobotě, neděli a pondělí se v úterý počasí změnilo na subarktické a v kombinaci s vytrvalým deštěm redukovalo publikum posledního galavečera (víme už jen z doslechu) skutečně na vytrvalé zdravé jádro.

        Každopádně děkujeme a doufáme ahoj za rok.