2.8.2006 Kvartální zpráva o činnosti

 

       

    Po delší době jsem se opět dokopal k aktualizaci a musel se podívat do kalendáře, co se vlastně za ten poslední kalendářní kvartál odehrálo.

    V sobotu, 6. května proběhla v Hradci Králové, areálu p. Vrzáně U letců, tradiční Hudlovačka a MK tiše oslavila další, již šesté, výročí prvního veřejného výstupu. Letošní Hudlovačka byla tradičně dobře organizovaná i obsazená. Slabší už to bylo s diváckou kulisou i účastí dramaturgů výběrových F&C přehlídek. Zejména po změně pravidel pro výběr do soutěže na  Zahradu, kde se plošně vrátili k systému výběru z demonahrávek, Hudlovačka ztratila punc alternativního předkole Zahrady a směřuje na dráhu regulérního festivalu.

    Náš výkon komentovat nebudu, kdo nás trochu zná, ví, co hrajeme, a to jsme tam taky hráli. Myslím, že ostudu jsme si v žádném případě nezkazili, a to ani odvážným výstřelem úpravy písničky Jump od jednoho méně známého rockového kytaristy z protějšího kontinentu, který se jmenuje Eddie Van Halen :) Do té doby jsme to hráli 1x a od té doby už nikdy :)))

    Večerní vystoupení hosta, Koňaboje z Vyškova, bylo standardně kvalitní - ostatně Koňaboj teď hostuje v podstatě všude, tak to znáte ... - slabší byla jen ta divácká kulisa. V kotli pod pódiem U letců vřelo jen pár muzikantů a přátel. Mimochodem, víte, že jeden z pilířů Koňaboje, Honza Šána (Housle, mandoška, kdeco dalšího), je původně Hradečák (kapely Akvamarín, Proč ne atd.)?

 

FOTO 1, 2: Naděje východočeské FC scény, Hudlovačka, aneb "Muzikanti sobě!"

 

   

 

 

    Další pamětihodností bylo naše vystoupení na festiválku Pamětnický Šutr (?). Jedná se o akci pořádanou partou místních nadšenců trampů u rybníka v obci Pamětník poblíž Chlumce nad Cidlinou. Jde o festiválek dvoudenní, my jsme měli tu čest zahajovat v pátek, 2.6.2006, a to od 17,00. Vzhledem k termínu vystoupení a tajuplnosti pořadatelů jsme vůbec nevěděli, co máme očekávat. Objevili jsme velmi příjemné prostředí, vstřícné pořadatele, velmi kvalitní, i když nesmírně pomalý zvukařský tým p. Marka (vzhledem k tomu, že jsme pak za 3/4 hodiny měli přepravit Radka na vystoupení Pout do 60 km vzdálených Hajnic, trochu nás to znervózňovalo) a asi 30 posluchačů, kteří nás celkem vlídně přijali - na evidentně trampské publikum to předčilo naše očekávání a bude-li příležitost, rádi se sem vrátíme. Na paměť jsme z Pamětníku obdrželi šutr, naštěstí ne šutrem.

 

    17. června následovalo již tradiční (byli jsme tam celkem podruhé) bluegrassové Setkání kapel pořádané v Lípě u Havlíčkova Brodu. Hráli jsme, za technicky trochu stísněných podmínek (pokud se pamatuji, Kubovi Bartákovi ráno shořel aparát, zvučil to na vypůjčený a nešly nám vůbec odposlechy :))))),  ale nám je to celkem jedno. Na rozdíl od řady F&C subjektů se domníváme, že utancovat se dá všechno a časté nářky na zvukaře nemáme rádi. Jednou kdysi (2002?) v nejmenovaném hostinci v nejmenované Sloupnici jsme vystoupili za situace, kdy zvukař byl tak společensky unaven, že si ustlal pod stolem - a taky jsme to dohráli. Z toho večera si už pamatuji pouze výborné pečené prasátko a naprosto nepochopitelnou a nespravedlivou porážku našich fotbalistů na MS od Ghany. Každopádně jsme dopadli líp než ti fotbalisti ... Děkujeme Růžovi a kol. za pořádání této neziskové akce.

 

    Na Zahradu nás letos dramaturgové nepozvali a nutno podotknout, že jsme se nikterak nevnucovali. Někteří z nás na Zahradě nebyli poprvé po deseti letech a považujeme to za příznak celkového showbusinessového rozkladu MK. Odměnou byl výlet části kapely (Jindra, Přemek a spol.) na Malou Fatru a patrně nejvzdálenější (trochu to roztrpčilo Tomáše, který zbožňuje vystoupení do 3 km od Chvaletic, kde bydlí) vystoupení MK od základny. Jednalo se o festival Na pomezí, pořádaný v národopisném areálu Dolní Lomná 7.-8.7.2006. Je to poblíž Jablunkova v Beskydech, téměř na hranici se Slovenskem a blízko polské hranice (odtud "na pomezí", na pořádání se podílí Mlok a účinkují kapely ze všech tří "pomezních" států. Má to velmi zvláštní atmosféru, možná i díky historické lidové architektuře areálu a trochu odlišnému publiku než na které jsme z běžných akcí zvyklí. Ti lidé byli velmi vnímaví a trochu to dýchlo atmoškou staré Zahrady ve Strážnici. Tfuj, omlouvám se za nechutný sentiment.

 

FOTO 3, 4: Pekelník a přihlížející turistka, Ej Rozsutec, Ruzsutec, tam jsme taky nevylezli ...

 

   

 

FOTO 5, 6: Nejlíp hoří staré stodoly, Takhle vypadáte z našeho (tedy zde z Poutího) pohledu :)

 

   

 

FOTO 7: Likvidace následků průtrže mračen, která nás zastihla na výletě do pralesa v Beskydech.

Trasu vymyslel Jindra. Foto bylo pořízeno na odpočívadle obchvatu Olomouce, 100 km od místa katastrofy ...

 

 

 

    22. července přišla Pecka, resp. Peckovská struna, pořádaná v autokempu tohoto pohorského městečka, druhdy sídla Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic na Pecce (dvorského komorníka císaře Rudolfa, presidenta české komory a královského komorníka a velkého cestovatele své doby). Spolu s Country festivalem pod Hůrou, který se konal minulý týden v Lázních Bělohrad jde o reprezentanty akcí našeho žánru v Podkrkonoší. Letos bylo výborné počasí a hojná účast publika. Obsazení kapelami (přibližně - Pouta, MK, Eagles and Horses, Koňaboj, Pavlína Jíšová a přátelé (super), Lokálka, ostrostřelec z divokého východu, KTP atp.). Lidé se výborně bavili až do chvíle, kdy nějaký tatínek kolem půl třetí ráno zařadil naplánovanou scénku do vystoupení zavírajících Eagles and H. Pak už nebylo co dodat a pokojně jsme se rozešli do svých domovů, kam jsme dorazili za svítání.

 

FOTO 9: PECKA ...

 

 

 

    No a konečně čerstvá zkušenost z minulé středy v Litomyšli u Smetanova domu. Pozvala nás tam místní kapela Pendl. Pokud se MK honosí přívlastkem pagrassová, pak formace Pendl hraje brutalgrass :))) Klasické bluegrassovky a zejména předělávky písní interpretů jako AC/DC, KISS mají obrovský náboj a pokud tahle partička vytrvá, mohla by se dostat do širšího povědomí a třeba občas vyexportovat akustickou muziku mezi rockery. V opačném gardu již k tomu dochází :-))) Charisma, drive a originalitu rozhodně mají ... a to je pro publikum někdy více než umělé(cké) pidlikání. Takže až někde o jejich vystoupení uslyšíte, zajděte se mrknout, trošku Vám to načechrá frizúru :)

 

FOTO 10, 11: Pendl - všimněte si brutálního výrazu mandolinisty

 

   

 

 

No a to je asi všechno, jde patrně o nejdelší sled znaků, který jsem napsal za poslední tři roky jinde než v rpáci.

Tuhle sobotu hrajem na festivalu v Čechticích a pak přejíždíme na Pískoviště do Svitav. Takže zase někdy někde.

 

Za MK

kronikář Přemek

 

PS

Moc děkujeme Katce za fotky z Pecky.

Přejem všem hezký zbytek prázdnin, případně zaslouženou dovolenou :)))

Pořád nic netočíme, pořád někdo točí nás ...