MODRÁ KREF (PARDUBICE)

Členové:

Radek Novák                    - zpravidla dvanáctistrunná kytara (glenurchion TM), držky, zpěv,

                                           buldozer dívčích srdcí, průtokový ohřívač piva, frontman
Přemysl Dolan                  - kytara, zpěv, protizávaží
Tomáš Moravec               - banjo, dobro, klarinet (?), lovec lišek, horolezec
Michal Horký                    - mandolína, zpěv, fousy, chlast
Jindřich Kuliš                    - basová kytara, scat, backman

 

            Kapela či volné sdružení MODRÁ KREF vznikla za stále nevyjasněných okolností začátkem r. 2000. Jedná se tedy o kapelu středního věku se všemi potížemi z toho plynoucími ...

Žánrově bývá skupina řazena k bluegrassu, ovšem spíše podle zvuku a nástrojového obsazení než podle repertoáru a provedení. Nakonec s banjem už můžete hrát třeba Mozarta a stejně Vám to (snad krom Bély Flecka) nepomůže. Ke grassu se tedy hrdě hlásíme s tím, že zastupujeme jeho agresivní pardubickou odnož, tzv. „PAGRASS“. Naším heslem je: “Pagrass se dá udělat ze všeho !“... A udělali jsme ho už z opusů New Grass Revival, Eagles, Chrise Rey, Petera Rowana, Michala Prokopa, Vltavy a mnoha dalších. Zpíváme někdy česky, no aj po americky trocha vieme.

Charakteristiku image lze doplnit informací, že (ne)zkoušíme ve skladu krumpáčů a motyk na školním pozemku, až na výjimky nenosíme klobouky a sázíme především na bojovnost získanou od těch krumpáčů...

Název MODRÁ KREF rozhodně nemá navozovat dojem příslušnosti ke společenské elitě, a už vůbec ne k elitě hudební. Písmeno „F“ na konci názvu je pouze prvotní tiskovou chybou, ačkoliv některé zdroje tvrdí, že ji záměrně způsobil Vláďa Casey Růža, hradecký to vydavatel, manažer, záškodník a kamarád. Této chyby se už patrně stejně nezbavíme a vzhledem k jiným, mnohem závažnějším nedostatkům v naší sešlosti to snad ani nemá cenu.

Neoddiskutovatelným pozitivem kapely je bezesporu skutečnost, že je složena z muzikantů ať již bývalých (Grátis, Poupata, Zbytky slušnosti, Freegrass, Zpětná vazba)  nebo stále fungujících (Pouta, Eagles & Horses (?), Lokálka, Modrá nota, ISS atd.) pardubických a okolních folk a country skupin. Pořadatelé hudebních akcí mají tudíž jedinečnou možnost z ekonomických či jiných důvodů pozvat kapelu MODRÁ KREF jako vzorek namísto dalších deseti hudebních formací z regionu.

Co se dosažených met týče, potěšilo druhé místo u poroty v soutěži Mohelnického Dostavníku 2000 i třetí místo v soutěži o krtečky (a tedy jedno obdržené zvířátko) na Zahradě 2003. Zvítězili jsme rovněž v soutěži Tovačovského Portálu 2004 (ani jsme nevěděli jak), Účinkování na Zahradě v Náměšti na Hané, Slunovratu v domovských Pardubicích a dalších festivalech pokládáme za velkou čest a úspěch. Jinak hrajeme příležitostně, nahlas a hlavně rádi.

Domníváme se, že na tak infantilní kapelu, jako jsme my, to úplně stačí.

 

PROHLÁŠENÍ:

            Kapela MODRÁ KREF si rozhodně neklade za hlavní cíl stát se bluegrassovou špičkou s nesmírnou popularitou, nekonečnou řadou natočených alb, kapelou neustále oceňovanou cenami Grammy, s jistotou vysokých honorářů a následně tučnými bankovními konty členů.

            Ničeho z výše uvedeného se však případně zříkat nebudeme.

                                                                                                                   Zatím se ale nějak nedaří ...

                               Vaše MODRÁ KREF v roce 2009

    PS:       Letos to bude už 9 let od chvíle, kdy  jsme poprvé společně trpěli na pódiu, devítistupňové pivo není, takže snad příští rok  ...